Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zlatý retriever a Pražský krysařík

24. 6. 2009

Zlatý retriever

Historie:

Zlatý, nebo chcete-li Golden retriever je poměrně mladé plemeno, které vzniklo pravděpodobně křížením ruských honičů, bladhoundů, černých rybářských psů z Newfoundland a také tzv. Wavy coated retieverů v Anglii.

Chovatelem prvních psů tohoto plemene byl sir Dudley Marjoribank ( lord Tweedmouth ), který připustil žlutého psa s „vlnitou“ srstí s fenou dnes již neexistujícího tweedského vodního španěla. Z tohoto spojení vzešla čtyři štěňata. Z vrhu byly fena „Cowslip“ a její potomci připoustěni s dalšími výše vypsanými rasami. Plemeno bylo v Anglii uznáno roku 1913. V průběhu první a druhé světové války zaznamenává plemeno pokles, avšak po jejich konci se počet příznivců tohoto plemene opět zvyšuje. Dnes je to oblíbené plemeno, které si stále udržuje svou popularitu jak na starém kontinentu tak i v Americe.V České republice se plemeno zlatého retrievera chová od roku 1981 a spolu s labradosrkým retrieverem patří k nejrošířenějším formám retrieverů v ČR.

Využití a povaha:

Jeho povaha je vyrovnaná a přátelská. Je to pes učenlivý s laskavým výrazem,chápavý, proto je často využíván jako záchranářský, slepecký či lavinový pes. Představuje ideální spojení sportovního a rodinného psa vhoného k dětem. Často boduje na soutěžích poslušnosti díky své učenlivosti. Díky svému dobrému čichu je také využíván při lovu kachen a drobné zvěře. Jeho vynikající nos, jeho ohromná chuť do práce ve vodě z něj dělají prvotřídního loveckého psa. Perfektně se snáší s ostatními psy. Není vhodný jako hlídač. Díky své přátelské povaze by zloděje spíše přivítal než odstrašil, či snad dokonce zahnal. Společenskost je jeho hlavní předností.

Vzhled:

Barva srsti je jak napovídá název – zlatá, avšak můžeme se setkat i s jedinci barvy krémové, nikoli však červené. Několik bílých chlupů na hrudi je podle standardu přípustných. Oči mají mít tmavou barvu a laskavý výraz. Jde o velké plemeno, které má cca 60 cm v kohoutku s hmotností kolem 30 kg

 

Péče:

Je vhodný jak do bytu, tak i do venkovního kotce, avšak jeho srst je třeba stále udržovat a dopřát mu dostatek pohybu.

 

 

 


Pražský krysařík

Historie:

 

Pražský krysařík, jak už napovídá název, pochází z České republiky. Toto plemeno bylo pro své značně vyvinuté čichové schopnosti, a vzhledem k svému malému vzrůstu a rychlému pohybu používáno při zneškodňování myší a krys. Tato vlastnost je mu dána dlouholetým historickým vývojem. Pejsek byl nezbytnou součástí hostin českých králů na pražském hradě a chloubou šlechty. Byl ozdobou dvora českých knížat a králů. Pátrání v historických pramenech přineslo výsledky, které prokázaly, že jde o výhradně české plemeno. V roce 1980 bylo přistoupeno k jeho regeneraci, která proběhla rychle a s úspěchem, takže pražský krysařík je opět v oblibě a žije v našich rodinách. Dnes je o pražského krysaříka zájem i v zahraničí a snaha o jeho regeneraci narůstá.

 

 Povaha a využití:

 

Pražský krysařík je velmi hbitý, milý, mazlivý a zvědavý pejsek. Velmi rychle běhá, je velmi obratný a téměř neúnavný. Velmi přátelský je ke své rodině, k cizím lidem je však nedůvěřivý. Je vhodný do města i na venkov, díky svým malým rozměrům může se svým pánem všude cestovat. Má sklon k uštěkanosti.

 

Vzhled

<!--[if !supportEmptyParas]--><!--[endif]-->Vzhled:            Krysařík je velmi malý pes s hladkou kůží. Hlava je hruškovitého tvaru,  uši

trojúhelníkové, čenich a okraje pysků pigmentované, oči tmavé, mírně vystouplé, dosti vzdálené o sebe.

<!--[if !supportEmptyParas]--> <!--[endif]-->
Zbarvení:  nejčastěji černé s pálením dále žlutá, hnědá s pálením a modrá

 

Výška:výška dospělého jedince se pohybuje okolo 17 až 23 cm

 

Váha:optimální hmotnost je okolo 2 kg, jak u psů tak i u fen

 

Péče: 

 

Jeho srst je velmi krátká a díky tomu nevyžaduje speciální péči. Stačí ji občas vykartáčovat, případně otřít vlhkým hadříkem. V zimě vyžaduje ochranu proti chladu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

blog

(katka, 3. 10. 2009 11:09)

ten blog je skvělej.